В отминалите дни елегантността се е дължала най-вече на начина на обличане, както можем да видим в един от най-добрите сериали, представящи висшето общество на Англия; Бригдъртън!“
Погрижихме се да анализираме дрехите, носени от актьорите, и по-конкретно корсета.
Но това не е всичко, за феновете на сериала разкриваме няколко елемента, отнасящи се до: излизането на сезон 2, бъдещите герои, слухове и много други тайни, които все още не са известни на широката публика.
Най-вече да започнем!
Хрониката на Бриджъртън
„Хрониката на Бриджъртън“ е поредица, базирана на бестселърите на Джулия Куин, която разказва историята на осем деца от братята и сестрите Бриджъртън, търсещи любов във висшето общество на Лондон.
Първият сезон на този американски сериал , създаден от Крис Ван Дуден и продуциран от Шонда Раймс, се излъчи на 25 декември 2020 г. в популярната платформа Netflix, която принадлежи към бизнес сектора на творческите индустрии.
Историята на двете семейства, Бриджъртънови и Феърингтънови, започва през XIX в.
По време на Английско Регентство в аристократичен Лондон през XIX в. младите момичета от добри семейства трябва да направят прехода от девойка към съпруга. За да направят това, нямало нищо по-добро от баловете с надеждата да намерят любовта.
Дафни, едно от момичетата от Бриджъртън, силно предпочитани от кралицата Charlotte , се запознава с херцога на Хейстингс. Херцогът Симон Басет е много елегантен мъж, който също като Дафни не желае да се ожени за някой, избран от семействата.
В резултат на това, двамата, имащи еднакво виждане за истинската любов, решават заедно да се преструват, че са двойка. Благодарение на тази фалшива връзка те получават времето, което искат, за да си намерят истински ухажор. Но една подробност дестабилизира перфектно изпълнения им план; появата на истинска любов между Дафни и херцога на Хейстингс.
В тази поредица можем да се възхитим на елегантността, която мъжете и жените от този период са имали в начина си на обличане.
От принцесешките рокли с обработена дантела, след това великолепните корсети, които предлагат невероятен силует, или отново прилепналите костюми, които придават на мъжете права и очарователна осанка.
В този дрескод в образа на тази прочута Лондонска епоха, корсетът заема много важно място. Този вид облекло е било нещо повече от просто стягащо приспособление за талията, което е позволявало на жените да иматтънка талия. То се превърнало в символ на елегантност и отразявало социалния статус на притежателката му.
Корсет в стил Бриджъртън
В началото на XVI век женските тела били изваяни благодарение на появата на твърдо бельо. Всъщност става дума за прочутия корсет, който е имал за цел да оформи фигурата и да намали талията с помощта на дантели, разположени на гърба на дрехата.
Още повече, че този много специален корсет за талия се превръща в задължителен артикул през XX век и не без основание, това ребрено тяло с твърда рамка, се превръща в новия символ, олицетворяващ елегантността и богатството на буржоазните жени от висшата класа.
В резултат на това в осемте епизода на сериала Крониката на Бриджъртън можем да се възхитим на цялата красота на корсетите във викториански стил.
Истината за корсетите „Бриджъртън“
В началната сцена на парната драма „Бриджъртън“ Прудънс Фетерингтън, една от претендиращите за титлата дъщери на алпиниста Лейди Фетерингтън, се облича, за да бъде представена на английската кралица.
Прудънс се навежда двойно, задъхана, докато прислужницата затяга връзките на корсета ѝ.
“
Когато бях на възрастта на Прудънс, успях да стегна талията си до размера на портокал и половина“ – казва Лейди Фетерингтън.
За съжаление, този вид разговори, водени от сценаристите, носят лошо име на корсета. В много филми, както исторически, така и фентъзи, има подобни сцени.
Можем да започнем със Скарлет О’Хара, в Autant en emporte le vent, която се държи за стълба на леглото, когато прислужницата й зашива корсета.
След това Елизабет Суон в Карибските пирати, която изглежда така, сякаш не може да диша, когато й подават корсета.
Тогава Ема Уотсън, която играе Бел в римейка на Красавицата и звяра на Дисни на живо, заявява, че героинята ѝ е твърде независима, за да носи корсет.
Нито един от героите, страдащи от болка, няма контрол над собствения си живот; във всяка сцена авторитетна фигура (майките на Прудънс, бащата на Елизабет, прислужницата на Скарлет) им казва какво да правят.
Алдън О’Брайън, е куратор на костюми и текстил в Музей на дъщерите на американската революция във Вашингтон, окръг Колумбия
Той казва: „Да има сцена, в която те казват: „по-тясно, по-тясно“ очевидно е заместител на ограничените роли на жените в обществото.“
Проблемът е, че почти всички тези изображения са преувеличени или просто погрешни. Това не означава, че ръководителката на сериала „Бриджъртън“ Шонда Раймс е сгрешила в представянето на правата на жените в началото на 19-ти век в епохата на Регентството, защото те наистина са били силно ограничени, но бельото им не е било виновно за това.
Кас Макган, историк на облеклото и консултант на музеи, телевизионни предавания и театрални постановки по цял свят, обяснява в имейл: „Става въпрос не толкова за корсета, колкото за психологията на сцената.“
През четири века на безброй промени в модата дамското бельо се е променяло значително по отношение на имената, стила и формата. Но за тези, чието разбиране за костюмната драма идва единствено от предавания и филми като Бриджъртън, всички тези различни облекла погрешно се групират като корсети.
Важно е да се знае, че корсетът е просто структурирано бельо за женския торс, обяснява Хилари Дейвидсън, моден историк и автор на книгата Дрехите в епохата на Джейн.
Първите корсети се появяват през XVI век в отговор на развитието на женската мода, която е по-строга и геометрична.
Корсетът, проектиран с китова кост , тръстика или понякога дори дърво, оформял женските тела en обърната конусовидна форма, която винаги е била на мода.
Някои хора използвали възглавници или обръчи, за да си придадат по-широка форма под талията, което от своя страна правело талията по-тясна. Тази форма повече или по-малко се запазва до епохата на Регентството в началото на XIX век, когато има „всякакви изобретения, промени и смущения“ с модата, казва Дейвидсън.
През този 20-годишен период жените са имали избор: можели са да носят корсети – китосани, структурирани дрехи, които най-много наподобяват днешния дизайн на корсета; много меко, подплатено, но все пак поддържащо бельо, което е било някъде по средата.
О’Брайън, казва, че корсетите от периода на Регентството са били изработени от мек памук с по-твърд памучен шнур за опора, а понякога и с канали в задната част за кости и прорез в предната част за метална или дървена опора, наречена бус.
Но от самото начало това бельо е било просто нормално облекло, казва Дейвидсън. Жените са имали широк избор, точно както днес жените имат различни възможности – от спортни сутиени до Wonderbra.
Тези, които просто са се мотаели из къщата, са носели по-удобните си корсети, докато други, които са отивали на бал, са можели да носят нещо по-тясно, което придава по-красива линия.
Но работещите жени носели някакъв вид шнуроваща и поддържаща дреха като тази, която опровергава идеята, че поставянето на корсет веднага предизвиква припадък. За Дейвидсън митът, че жените ходели с тези неудобни неща, които не можели да свалят, заради патриархата, наистина е дразнещ.
Тя казва: „И те са се примирили с това в продължение на 400 години? Жените не са чак толкова глупави.“
Тези дрехи са били удобни, добавя Дейвидсън, не само по тогавашните стандарти, но и по днешните модерни стандарти. Огромното мнозинство от тях са започнали да носят някаква корсетна дреха като млади момичета, така че са свикнали с нея като възрастни.
О’Брайън, се съгласява: „Да имаш нещо, което влиза по-навътре в гърдите… Наистина бих искала да имам това, защото то би разпределило по-добре опората.
„
Във викторианската епоха, след Бриджъртън, корсетите са се развили във формата на пясъчен часовник ⌛️ формата, която много хора си представят, когато си помислят за неудобен, смазващ органите, деформиращ тялото корсет.
Но отново съвременните представи за миналото оформят възприятието ни за това бельо. Дейвидсън казва, че през този период полите са били по-големи, защото колкото по-широка е полата, толкова по-малка е талията.
Музеите често излагат корсетите в колекциите си върху манекени, сякаш краищата им се срещат.
В действителност те вероятно биха били носени с краища на разстояние един или два инча един от друг или дори по-свободни, ако жената е избрала.
McGann предполага, че една от причините корсетите да се свързват с болка е, че актрисите разказват за дискомфорта си при носенето на неудобен корсет за дадена роля.
„В много случаи корсетите не се изработват за актрисата, а по-скоро за удобство се използва корсет с нейния общ размер“, обяснява McGann.
„Това означава, че те носят корсети, които не им прилягат правилно, а когато са пристегнати правилно, може да ги заболи!“
И така, във времената на Регентството и в други епохи жените затягали ли са връзките на корсетите си повече от това, което е било удобно, или просто така, че да постигнат по-тясна модна талия?
Разбира се, някои са го правили, когато са имали кого да впечатлят, както в сцената от филма АУтешителят на вятъра, в която млада самотна жена се опитва да направи впечатление.
В Бриджъртън настояването на социалната активистка Лейди Фетерингтън за тясна талия на дъщерите ѝ също изглежда логично. Само че в епохата на Регентството, когато роклите падат от бюста, какъв е смисълът да имаш тънка талия?
„Идеята за тясна талия е напълно ненужна и няма отношение към модата“, казва Дейвидсън.
„Няма как периодният корсет да свие талията, а и не се опитва да го направи“, добавя О’Брайън.
Това е още един проблем с модния избор на бельото на Бриджъртън – корсетите от периода Регентство не са създадени, за да създават деколте, което съвременната аудитория намира за привлекателно, а по-скоро да повдигат и разделят гърдите като две кръгли кълба.
Тя смята, че корсетите на Бриджъртън са твърде плоски отпред. В интервю за Vogue дизайнерът на костюмите на Бриджъртън Елън Мироджиник излага философията си за облеклото на сериала:
„този сериал е секси, забавен и много по-достъпен от средностатистическата трезва драма от периода и е важно да се отвори деколтето на корсета, за да се отрази това.
„
И все пак „Бриджъртън“ е права за статуса на жените в началото на XIX век. Бракът е бил една от единствените възможности за жените, които не са искали да живеят със своите половинки до края на живота си, така че акцентът на сериала върху създаването на добри съчетания в брака остава верен.
След като се омъжи, жената юридически става собственост на съпруга си. Тя не можела да подписва договори или да напише завещание без съгласието на съпруга си.
До средата на XIX век жените са постигнали значителни успехи, като са могли да притежават собственост или да получат развод. Въпреки това едва през 1918 г. в Англия или през 1920 г. в Съединените щати някои жени са имали възможност да гласуват.
Приблизително по същото време корсетите излизат от мода и много писатели от онова време виждат връзка между освобождаването на корсета и освобождаването на жените.
О’Брайън казва, че поглеждайки назад сега, този извод не се потвърждава. „Има всички тези писатели, които казват: „О, ние сме много по-освободени от онези ужасни, лицемерни, репресирани викторианци и сме захвърлили корсета“.“
Ами, съжалявам, но ако погледнете оформящото облекло през 20-те години на миналия век, те правят абсолютно същото нещо, а именно използват бельо.за да се създаде модерната днес форма, което през ревящите 20-те години е означавало да се използват еластични колани и връзки за бюста, за да се стегне напълно естествената форма на жената.
Обществото винаги ще има идеал за тяло, който за много жени ще бъде невъзможно да постигнат, и всяка жена ще избира колко далеч да стигне в преследването на този идеал. Винаги ще има малцина, които ще доведат този идеал до крайност, дори ако това означава да изложат на риск собствения си живот.
О’Брайън и Дейвидсън се надяват, че хората ще спрат да виждат корсетите като потиснически инструменти на патриархата или като болезнено напомняне за женската мания по модата.
Ние позволяваме на капризите на слуховете да действат върху нас, вместо да изберем да създадем свой собствен опит и да бъдем модерни!“
Още повече, че носенето на корсет е също толкова потискащо, колкото и носенето на сутиен. И все пак днес никой не принуждава жените да носят сутиен?
Трябва да си зададете правилните въпроси, знаейки цялата красота, която идва с носенето на корсет!
Истината е, че е по-лесно да го възприемем като странен, необичаен и от миналото, отколкото да видим истинската му стойност – облекло от ново поколение, елегантно, модерно.
Това е приключение всичко, което е стил на облекло, позволяващ ви да усъвършенствате или не силуета си до размерите, които ви допадат най-много.
Можеш да изразиш своята индивидуалност, своя чар, като бъдеш много елегантен, когато знаеш какво облекло да носиш с корсет!
Хрониката на Бриджъртън „сезон 2“
Създаден като една от най-добрите препоръки на Netflix, първият сезон на драматичния сериал Бриджъртън в момента е номиниран за наградите „Еми“ през 2021 г. в три основни категории:
- Най-добра драма
- Най-добър актьор ( Реджеп Пейдж )
- Режисьор на драматичен сериал ( Джули Ан Робинсън )
Откриване на
драматичен сериал
Ако сте почитатели на осемте романа за Бриджъртън от авторката на бестселъри Джулия Куин, има вероятност вече да знаете какво ще се случи с Перингтънови иБриджъртън, когато стане достъпен вторият сезон.
Но за всички онези хора, които все още не са прочели тези книги или просто нямат търпение да видят какво Шонда ще направи със следващата част, можете да продължите да скролвате надолу по тази статия за повече подробности относно втори сезон.
Кога ще бъде пуснат сезон 2 на „Бриджъртън“ по Netflix?
Сезон 2 на „Бриджъртън“ е планиран за излъчване през 2022 г.. Конкретна дата все още не е налична, което принуждава феновете да останат в неведение, докато чакат повече информация относно това известно издание.
Във видеото по-долу обаче разкриваме първите кадри от сезон 2.
Точно в Инстаграм Нетфликс официално обявява излизането на втората част. Публикувано е и специално издание на Lady Whistledown’s Society Paper, което информира читателите, че актьорският състав на Бриджъртън ще се завърне към продукцията през пролетта на 2021 г., като този път ще се фокусира върху Антъни ( Джонатан Бейли).
Актьорският състав на Бриджъртън сезон 2
На първо място трябва да ви съобщим една ужасна новина, въпреки че огромното мнозинство от вас вече знаят това, но херцогът на Хейстингс, изигран от Реже-Жан Пейдж няма да участва в сезон 2.
Лейди Свищов наскоро обяви, че Дафни в ролята на Фоби Диневор, наистина ще участва в сериала, въпреки че Саймън засега се сбогува с нея.
И така, защо Реджеп Пейдж напуска сериала?
Според самия актьор, всичко това е било част от плана на героя му, когато той е подписал договора за първи път.
„Това е арка, която продължава цял сезон. Ще има начало, среда, край“, казва той пред Variety, като добавя също, че настройката му харесва, защото „се усеща като лимитиран сериал“
Тогава той казва още: „Имам само ентусиазъм за Бриджъртън, който продължава да кара своя парен влак и да покорява света. Но също така ми помага да завърша тези дъги и да направя приземяването.“
Каст в сезон 2
Добрите новини са, че очакваме да видим актьорския състав по-долу в новия сезон:
- Никола Кофлън в ролята на Пенелопе Фетерингтън
- Джонатан Бейли в ролята на Антъни Бриджъртън
- Люк Нютън в ролята на Колин Бриджъртън
- Клаудия Джеси като Елоиза Бриджъртън
- Люк Томпсън като Бенедикт Бриджъртън
- Рут Геммел в ролята на лейди Вайълет Бриджъртън
- Поли Уокър в ролята на лейди Порша Фетерингтън
- Аджоа Андо като лейди Данбъри
- Аджоа
Андо в ролята на лейди Фейтърийн - Голда Рошуел като кралица Шарлот
- Руби Баркър като Марина Томпсън
- strong>Джесика Мадсен като Кресида Коупър
/strong>
На 15 февруари Netflix обяви, че Симон Ашли се присъединява към актьорския състав в ролята на Кейт Шарма, умна, но много упорита млада жена, влюбена в Антъни.
Знаем също, че Чаритра Чандран ще играе Едвина Шарма./strong>, а Рупърт Йънг ще играе Джак, нов герой, който не е в книгите.
През април Deadline потвърди още две попълнения в актьорския състав на сериала: Шели Кони Калъм Линч .
Има ли спойлери за сезон 2?
Ако сте почитатели на романите на Джулия Куин, вероятно сте осъзнали значението на малката пчеличка в края на финала на сезон 1!
Във втората книга на Джулия, „Виконтът, който ме обичаше“, Антъни става виконт Бриджъртън, когато баща му внезапно умира от ужилване от пчела. През
останалата част от романа пчелите стават важна част от историята, тъй като любовният интерес на Антъни, Кейт, бива ужилен на свой ред по-късно в книгата.
Най-вече е потвърдено, че поредицата ще продължи да следва романите. Вторият сезон ще се фокусира много повече върху търсенето на любовта на Антъни, отколкото върху живота на Симон и Дафни.
За да завършим с малко добри новини, осемте романтични романа, които се фокусират върху пътуването на всеки герой в търсене на любовта, в крайна сметка ще получат свой собствен сезон в Netflix!